Ko gero, labiausiai niokojantis koronaviruso krizės aspektas yra ne pats virusas, o jo kuriama finansinė baimė ir griūtis. Stebint, kaip didėja užsikrėtusių žmonių skaičius, ir kyla pavojus netekti daugeliui darbo vietų, milijonai gyventojų patiria didžiulį finansinį stresą. Dabartinė ekonominė krizė tikrai yra unikali ir nepaprasta, tačiau santuokoje patiriamas finansinis stresas poroms buvo sunkiai įveikiama kliūtis nuo seno.
Dar prieš prasidedant dabartinei ekonominei krizei aš skaičiau ataskaitą, kurioje „finansinis stresas“ ar „nesutarimai dėl pinigų“ buvo išvardyti kaip viena iš dviejų svarbiausių skyrybų priežasčių. Finansinis stresas tikrai gali slėgti vyrą ir žmoną labai skirtingais būdais, ir jei pora neranda bendro spredimo dėl finansų, nemalonumai dėl pinigų gali tapti pleištu, kuris juos išskiria. Finansinis stresas juntamas beveik kiekvienoje santuokoje vienoje ar kitoje vietoje, ir tai, kaip pasirinksite jį įveikti, gali turėti didžiulį poveikį jūsų santykiams ilgalaikėje perspektyvoje.
Tai taip pat aktualu mano ir Ašley santuokai. Pastaraisiais metais mes buvome vieningi, siekdami savo finansinių tikslų, tačiau pirmaisiais satuokos metais finansinio plano neturėjome, ir tai sukėlė didžiulį stresą. Mes buvome jauni bei įsimylėję ir naiviai manėme, kad užtenka vien tik meilės. Mes skausmingai sužinojome, kad kreditinių kortelių naudojimas nėra tas pats, kas leisti savo pinigus, ir skolos atima laisvę. Mes nepatyrėme nieko panašaus į šiandien vykstantį „koronaviruso ekonomikos žlugimą“, tačiau ta finansinė audra, kuri mus tuomet užklupo, buvo didžiausias iššūkis, su kuriuo mes buvome susidūrę.
Kad išeitume iš finansinės krizės ir atiduotume visas skolas, mums prireikė laiko ir griežto plano, bet, svarbiausia, tam reikėjo vienybės. Ašley ir aš turėjome apsispręsti sutarti ir vieningai priimti sprendimus, susijusius su pinigiais klausimais. Žvelgiant atgal, esu dėkingas už šias ankstyvas skaudžias pamokas, nes dirbant kartu jos iš tikrųjų sustiprino mūsų santuoką.
Kartais vis dar jaučiame didžiulį finansinį spaudimą, nes kai vaikai auga, išlaidos didėja! Kai ateina finansinė įtampa arba netikėta sąskaita pasirodo pašto dėžutėje, mes stengiamės prisiminti skaudžiai išmoktas pamokas mūsų santuokos pradžioje. Taip pat tokią įtampą jaučiame ir šiais laikais, kai visa pasaulio ekonomika susvyravusi.
Jei jaučiate finansinę įtampą, kurią sukėlė įvykusi ekonominė suirutė (ar bet koks kitas veiksnys), atsiminkite šiuos principus. Tikiu, kad jie gali padėti jūsų santuokai tiek, kiek padėjo mano. Eiliškumo tvarka nesvarbi…
- Atminkite, kad sutuoktinis visada svarbesnis nei jūsų pinigai.
Visų pirma, jūs turite sau ir vienas kitam priminti, kad santuoka yra vertingesnė už bet kokius finansinius dalykus. Negalite užklijuoti savo santuokai ar šeimos nariams kainų etikečių, todėl iš anksto nuspręskite, kad jūs nekovosite tarpusavyje dėl pinigų.
- Kovokite už vienybę, užuot kovoję vienas su kitu.
Nuspręskite, kad vienybė yra svarbiau nei „laimėjimas“. Mes visi norime „laimėti“, o tai iš esmės reiškia daryti taip, kaip noriu aš. Niekada neverta siekti savo užmojo sutuoktinio sąskaita. Jūs esate viena komanda, todėl kartu laimėsite arba pralaimėsite. Siekite tokių tikslų, kuriuos galite laimėti abu. Greičiausiai turėsite atsisakyti kai kurių norų ir tam tikrų lengvatų, tačiau tas nereikšmingas aukas verta investuoti į jūsų santuokos sveikatą.
- Atiduokite skolas. *
Biblijoje, Patarlių knygoje gausu praktinės išminties, susijusios su pinigais. Ten sakoma, kad skola – tai vergijos forma, nes ji atima mūsų laisvę, todėl turėtume jos vengti, o jei esame kam skolingi, turėtume dėti visas pastangas, kad taptume vėl laisvi. Deivo Ramzey knyga bei kursas „Finansinės taikos universitetas“ (Dave Ramsey’s “Financial Peace University”) gali puikiai pasitarnauti norintiems atiduoti skolas ir tikrai patirti finansinę taiką santuokoje.
* Pastaba: šiuo metu finansų krizę patiria daugelis, dabar pasirūpinkite būtiniausiais poreikiais ir pradėkite mokėti skolas, kai tik galėsite. Įsitikinkite, kad savo biudžete pirmenybę teikiate maistui, pastogei ir kitoms būtiniausioms reikmėms. Tai iš tiesų unikalus laikas, ir jums nereikia savęs papildomai dar spausti, bandant sumokėti visas skolas, kai vos įstengiame nusipirkti būtiniausius reikmenis. Jūs tai išgyvensite. Kai audra praeis, savo finansinį planą galėsite sudaryti naujai.
- Sudarykite planą ir jo laikykitės.
Žodis „biudžetas“ gali labai gąsdinti, jei dar niekada tokio nebuvote sudarę. Į biudžetą žvelkite kaip kelią į laisvę, o ne kalėjimą. Biudžetas padeda iš anksto nuspręsti, kokie yra pagrindiniai šeimos poreikiai bei norai, ir taip leisdami savo pinigus atspindite tas vertybes, o nesiblaškote dėl ko nors blizgančio ir staiga pamatyto prekybos centre. Įsitikinkite, kad į biudžetą įtraukėte ir taupymą, nes santaupos padės išvengti streso ateityje. Nemokama programėlė „Expense Manager“ yra puikus šaltinis, padedantis pradėti kurti planą.
- Aptarkite su sutuoktiniu visus finansinius reikalus.
Trumpai pasakysiu, kad kovoti, tai nėra tas pats, kas aptarti! Kalbėkitės ir aptarkite įplaukas ir išlaidas. Laikykitės susitarimo ir neslėpkite viens nuo kito apie planuojamus netikėtus pirkinius. Ašley ir aš metų metus laikomės tokio susitarimo, kad paskambiname arba išsiunčiame SMS žinutę vienas kitam, jei planuojame pirkti kokį nors netikėtą pirkinį, kurio vertė viršija 50 USD, kad vienas kitą informuotume ir abu apie tai žinotume. Toks bendravimas yra pagarbus ir suvienija.
- Niekada nebūkite „neištikimi finansinėje“ srityje.
Neištikimybė gali būti ne tik lytinis romanas už santuokos ribų. Tai viena iš kraštutinių neištikimybės formų, tačiau yra ir kitų, įskaitant ir finansinę neištikimybę. Žodis neištikimybė – reiškia „sugriautas pasitikėjimas“. Nepraraskite savo sutuoktinio pasitikėjimo slėpdami finansines operacijas ar pinigus vienas nuo kito. Ši nesąžiningumo forma sugriaus pasitikėjimą ir vienybę. Jei esi kaltas, prisipažink savo sutuoktiniui ir dirbk kartu, kad santuokoje atsirastų daugiau pasitikėjimo ir skaidrumo.
- Atminkite, kad Dievas yra savininkas, o jūs tik tvarkote Jo nuosavybę.
Vienas iš biblinių mokymų apie pinigus, kuris išlaisvina ir konfrontuoja šiuolaikinę kultūrą, kad „tavo pinigai“ nėra tavo nuosavybė. Viskas priklauso Dievui, ir Jis suteikia tau galimybę užsidirbti pinigų bei atsakomybę teisingai juos valdyti. Suvokdami, kad visa yra Dievo, prarasime savininkiškumo jausmą ir tapsime laisvi nuo godumo, į viską pradėsime žiūrėti iš amžinybės perspektyvos, o ne laikinumo. Tai padės mums nepirkti impulsyviai ir neįklimpti į skolas. Atsiminkite, kam visa priklauso ir kas JŪS esate. Jūs esate Dievo vaikas, turintis beribę, amžiną vertę, o jūsų materialus turtas neturi nieko bendra su jūsų saviverte.
Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad pinigai suteikia galimybę suartėti bei bendradarbiauti su sutuoktiniu arba atsiskirti ir nutolti viens nuo kito. Viskas priklauso nuo jūsų. Šie gąsdinantys laikai, kurių metu gyvename, iš tikrųjų gali būti puiki proga suartėti su savo sutuoktiniu bei Dievu, kai išmoksite nesivadovauti laikinais dalykais, bet būsite dėkingi už paprastus palaiminimus, kurie jus supa. Neleisk, kad finansinis stresas pavogtų tavo džiaugsmą! Didžiausia gyvenimo palaima negali būti įvertinta pinigais.
Dave Willis, „Marriage Today” tarnautojas
Recent Comments